• ورود به سایت
  • بلوار خواجه نصیرالدین طوسی - شقایق 6 - سنگبری تکاپ
  • 09122726100|02156901245
گزارشی از نادرشاه افشار در مشهد

گزارشی از نادرشاه افشار در مشهد

بارها این پرسش را از افراد مختلف نموده ام و هربار نیز یک پاسخ شنیده ام ، اما هنوز به نتیجه نرسیده ام ، چرا پروژه ایی مانند برج آزادی تکرار نشده است ؟ آیا معمار ویژه ای آن پروژه را طراحی کرده است که دیگر مشابه به آن را نداریم ؟ تکنولوژی پیشرفت نداشته است ؟ آیا احساس نیاز به داشتن چنین المانی هایی در بین مسئولین شهری وجود ندارد ؟ این بنا به اندازه کافی خوب نیست و نیازی به ادامه مسیر آن احساس نمی شود ؟ مدیران ما خواهان اجرای کارهای این چنینی نیستند ؟
قطعا معماری و تکنولوژی پسرفت نداشته است ، اگر برج آزادی یک نشانه و یک بنای موفق در بعد داخلی و ارتباط با مردم و در بعد بین المللی ، تبدیل آن به نشانه تهران و گاهی ایران شده است و در بعد هنری هم مورد قبول اکثریت معماران ما هست که همین طور است ، پس چرا این جریان ادامه پیدا نکرد ؟ در پی پرسش هایی بودم که به آرامگاه نادرشاه افشار در مشهد برخوردم .
بارها و بارها به مشهد سسفر کرده بودم ولی هیچ موقع به دیدن این بنا نرفته بودم ، نمیدانم چرا ؟ این بار رفتم و به راستی از بازدید آن بسیار لذت بردم . البته نگاهم بیشتر از بعد سنگ و معرفی کار برای ترویج کارهای سنگی اصیل و هنرمندانه و فاخر است تا نگاهی از بعد معمایی و اجتماعی ، اما نخست می بایست قدری به تاریخچه خود نادرشاه افشار بپردازیم .
نادرشاه افشار ؛ یکی از معروف ترین پادشاهان تاریخ ایران است و در زمانی که ایران اوضاع خوبی نداشت و از هر جهت مورد تعرض دیگران بود توانست با سرکوب آنها ، حکومت در ایران ایجاد کند و وضعیت حاکمیت را سر و سامان بخشد . ایران یکی از وسیع ترین دوره های تاریخی اش را در زمان نادرشاه داشته است . او توانست اقوام را متحد کند و منسجم کند و در زیر یک پرچم متحد نماید . نادرشاه در جنگ آوری و شجاعت سرآمد بود و اغلب هم در خیمه زندگی می کرد . البته در اواخر عمر دچار مشکلاتی شد که به همه اطرافیانش بی اعتماد شد و به دست همان ها نیز به قتل رسید . 
آرامگاه نادرشاه ؛ این بنا تقریبا مشابه برج آزادی اسکلت بتنی و پوشش سنگ است و در قسمت های بتن نما ، بدنه داخل مقبره از سنگ قرمز مشابه آذرشهر استفاده شده است که به نوعی تداعی کننده قتل خونین نادر است . مابقی پوشش ها هم از سنگ گرانیت است که به صورت خاکستری دیده می شود ، این سنگ خاکستری از جنس گرانیت و متعلق به منطقه کوهستانی مشهد است که به سنگ هر کاره مشهد معروف است و سنگ بسیار مقاومی است . این سنگ های گرانیت به چند شکل مورد استفاده قرار گرفته اند .
-    به عنوان المان های داخل باغ مانند نیمکت که بسیار هنرمندانه و زیبا در باغ خودنمایی می کند
-    روی تراس یک حوضچه با سنگ یکپارچه ساخته شده است به عنوان آب نما
-    استفاده برای دیوارهای باربر به عنوان دیوار باغچه و یا کناری به صورت بادبر حجیم در ابعاد بزرگ و دقیق تراش های منظم و طراحی فوق العاده که جزئیات کنج ها و گیربست ها به خوبی رعایت شده است 
به نظر می رسد که انتخاب مصالح معماری مطابق و همخوان با محیط و با اصول پایداری ساخته شده از مصالح بومی است . همچنین رعایت ظرافت های خاص معما و کاربردی باعث شده است که این بنا که بیش از 500 سال که از عمر آن میگذرد بسیار سالم و جذاب دیده شود . مجسمه های این بنا که شامل خود نادر سوار بر اسب و همراهانش است توسط مجسمه ساز معروف ایرانی ابوالحسین صدیق ( خالق مجسمه ی فردوسی تهران ) ساخته شده است که این مجسمه ها در کارخانه برونی ایتالیا ریخته شده و به ایران حمل و نصب گردیده است . این مجسمه ها نمای دور و بسیار زیبایی به محل داده است و اجرای آن روی بلندی و سکو ، عظمت خاصی به بنا داده است . 
 

فرم ارسال نظرمشاوره رایگان : 
09122726100
02156901245